خداوند در آیه ۴۱ سوره انفال می‌فرمایند:
« وَ اعْلَمُوا أَنَّمَا غَنِمْتُمْ‌ مِنْ‌ شَیْ‌ءٍ فَأَنَ‌ لِلَّهِ‌ خُمُسَهُ‌ وَ لِلرَّسُولِ‌ وَ لِذِی‌ الْقُرْبَى‌ وَ الْیَتَامَى‌ وَ الْمَسَاکِینِ‌ وَ ابْنِ‌ السَّبِیلِ‌ إِنْ‌ کُنْتُمْ‌ آمَنْتُمْ‌ بِاللَّهِ‌ وَ مَا أَنْزَلْنَا عَلَى‌ عَبْدِنَا »
(ای مؤمنان) بدانید که آنچه به شما غنیمت رسد، خمس (یک پنجم) آن مخصوص خدا و رسول و خویشان او و یتیمان و فقیران و در راه ماندگان است اگر ایمان به خدا و آنچه بر بنده خود نازل کرده‌ایم دارید.

خُمس در شرع مقدس اسلام، حقی است که خروج آن از مال، واجب بوده و طبق فتوای مشهور فقیهان شیعه، خمس به دو دسته سهم امام و سهم سادات تقسیم می‌شود. قطعا با پرداخت خمس هم حق خدا و رسول و امام پرداخت شده، هم احسان کرده و هم مکتب الهی را یاری نموده است.

خیریه سفره سخاوت با همکاری مدرسه علمیه جامعه الرضویه و دریافت اجازه از مراجع عظام می تواند سهم سادات خمس دریافتی را در امور مورد نیاز سادات تحت حمایت از قبیل (آزادی زندانیان با جرائم مالی، کمک هزینه بازسازی منازل محرومین، کمک هزینه رهن و اجاره، اشتغال سادات و …) هزینه نماید.

در صورت واریز مبالغ خمس به حساب خیریه، مبلغ سهم سادات از آن کسر و مابقی تحویل مدرسه علمیه جامعه الرضویه شده تا جهت سهم امام به دفاتر مراجع تقدیم گردد.